Boj švédské vlády s opozicí o tzv. přechodná opatření
1. 10. 2008
Boj švédské vlády s opozicí o tzv. přechodná opatření
V minulém týdnu byly ve švédském tisku prezentovány výsledky průzkumu veřejného mínění agentury Sifo, týkající se přechodných opatření švédské vlády vůči nově přistupujícím zemím do EU. Ukázalo se, že 54% dotazovaných podporuje vládní návrh omezení volného pohybu pracovníků z řad nových členů EU, proti je 33% respondentů. Polovina všech odpovědí vyzněla ve prospěch rozšiřování EU, největší podporu má tento proces mezi mladými lidmi (pod 29 let).
Návrh přechodných opatření prezentovala švédská vláda 13. března tohoto roku a rozvířila tím poměrně poklidnou švédskou politickou hladinu. Pracovníci z nových členských zemí EU by podle něj měli žádat o pracovní povolení ve své mateřské zemi, podmínkou je též zajištěné bydlení. Doslova zmiňuje možnost zneužívání švédského sociálního systému: ‚Naše dětské přídavky pro tři děti (na jedno dítě 950 SEK, tj. 2 850 SEK celkem – pozn. aut.) převyšují normální příjem ve většině nových členských zemích. Rodina s dvěma dětmi, které přibyde ještě jedno dítě v průběhu otcovy práce ve Švédsku, můýe získat sociální prostředky, které jsou mnohem vyšší než mzda, kterou by bylo možno získat v mateřské zemi.‘
Opozice vyrazila do boje se sžíravou kritikou. Návrh byl označen za novou železnou oponu a 13. březen vyhlášen Dnem hanby švédské zahraniční politiky. Předsedkyně Strany středu Maud Olofsson prohlásila: ‚Nepotřebujeme žádná přechodná opatření. Ano, máme problém s přílišným využíváním sociálního systému a to musíme změnit. Ale nevidíme žádnou souvislost s rozšířením EU na východ.‘ Sociální demokraté zůstali nakonec ve svém usilování o přechodná opatření osamoceni. Všech šest opozičních stran se sjednotilo a jako jeden muž přehlasovali vládní návrh.
Švédská vláda původně proklamovala jednoznačné ANO k přijetí nových členů do EU bez jakýchkoli podmínek a omezení. Přechodná opatření požadovaly tenkrát pouze extremistické strany stojící napravo i nalevo od politického středu. Na podzim loňského roku došlo k dramatickému obratu, když 21.listopadu vyslovil švédský premiér Göran Persson obavu, že rozšíření EU může vést k ‚sociální turistice‘ ze strany nově přistupujících členů. Za tento výraz byl kritizován i stranickými kolegy.
Zdá se velmi pravděpodobné, že ve Švédsku žádná přechodná pravidla neschválí. Systém sociálního a zdravotního zabezpečení bude však hlídán daleko pečlivěji než dosud, možná bude částečně reformován. Pak ale budou pravidla platit bez rozdílu pro všechny země EU.
Copyright © 2008, Kitty AB
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář